Jak założyć spółkę z o. o.? Opis krok po kroku

Działalność gospodarcza

Działalność gospodarcza może być prowadzona w różnych formach. Jedną z nich jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która posiada popularny skrót spółka z o. o. Postać ta charakteryzuje się pewną elastycznością. Nie ma ograniczeń na przykład, jeśli chodzi o ilość osób, które mogą ją założyć. Jej rola nie jest też limitowana do jakiejś konkretnej branży. Niezależnie od tego, jakiego typu działalnością się zajmujemy, mamy prawo założyć spółkę z o.o.

Zakładanie spółki z o.o. u notariusza

Jeśli chodzi o zakładanie spółek, to generalnie rzecz biorąc istnieją dwa sposoby na realizację tego procesu. Jeden z nich ma tradycyjną postać i wiąże się z wizytą w kancelarii notarialnej. Drugi natomiast sięga po nowocześniejsze środki i polega na założeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością drogą internetową. Naturalnie pierwszy z wymienionych sposobów wiąże się pod pewnymi względami z większą ilością zabiegów organizacyjnych. Trzeba bowiem nie tylko wybrać się ze stosownymi dokumentami do notariusza, lecz także zrobić to wspólnie z wszystkimi założycielami spółki. Pod względem logistycznym rozwiązanie to wiąże się więc z potrzebą zgromadzenia w jednym urzędzie mniejszej lub większej grupy osób. Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością u notariusza uwzględnia również uiszczenie opłaty, która uzależniona jest od kapitału zakładowego przedsiębiorstwa. Im jest on wyższy, tym większą wartość osiąga opłata.

Zakładanie spółki z o.o. przez internet

Nieco inaczej wygląda jednak metoda zakładania spółki, która polega na korzystaniu z dobrodziejstw internetu. Żeby ją zastosować, trzeba jedynie mieć możliwość uiszczania płatności elektronicznych, a także posiadać dostęp do konta ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) albo podpis elektroniczny. Ponieważ internetowe zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie wiąże się z zatrudnianiem notariusza, mniej też kosztuje.

Różnorodność metod zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest niewątpliwie korzystnym zjawiskiem. Umożliwia bowiem dostosowanie sposobu do konkretnego przypadku.

Umowa spółki z o. o. i jej treść

Kluczowym elementem w procesie zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest umowa spółki. To właśnie w niej określa się wszystkie najważniejsze zasady funkcjonowania przedsiębiorstwa. Umowa powinna zawierać dane założycieli, wysokość kapitału zakładowego, ilość i wartość udziałów poszczególnych wspólników, a także sposób reprezentacji spółki. Ponadto, warto uwzględnić w niej informacje dotyczące ewentualnych wkładów niepieniężnych czy zasad podziału zysków i strat. Umowa spółki musi być sporządzona w formie aktu notarialnego, co gwarantuje jej ważność prawną.

Rejestracja spółki z o. o. w Krajowym Rejestrze Sądowym

Po sporządzeniu umowy spółki, kolejnym krokiem jest zgłoszenie jej do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). W tym celu należy wypełnić odpowiedni wniosek, do którego dołącza się umowę spółki oraz inne wymagane dokumenty, takie jak oświadczenia założycieli czy dowody wpłaty kapitału zakładowego. Rejestracja spółki w KRS jest niezbędna do uzyskania osobowości prawnej i rozpoczęcia działalności gospodarczej. Proces ten może trwać od kilku do kilkunastu tygodni, w zależności od obciążenia sądu.

Po zarejestrowaniu spółki w KRS, przedsiębiorstwo musi uzyskać numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz numer REGON. NIP jest niezbędny do rozliczeń podatkowych, natomiast REGON służy do identyfikacji przedsiębiorstwa w statystyce publicznej. W celu uzyskania tych numerów, należy złożyć odpowiednie wnioski w urzędzie skarbowym oraz w urzędzie statystycznym.

Otwarcie rachunku bankowego spółki z o. o.

Kolejnym krokiem jest otwarcie rachunku bankowego na rzecz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W tym celu należy udać się do wybranej instytucji finansowej i przedstawić dokumenty potwierdzające rejestrację spółki oraz jej dane identyfikacyjne. Rachunek bankowy jest niezbędny do prowadzenia bieżących operacji finansowych spółki.

Zgłoszenie spółki z o. o. do ZUS

Ostatnim etapem zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest zgłoszenie jej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W zależności od sytuacji, spółka może być zobowiązana do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne dla swoich pracowników, jak również dla członków zarządu. W celu zgłoszenia spółki do ZUS, należy wypełnić odpowiednie formularze i złożyć je w najbliższym oddziale Zakładu.