Jakie uprawnienia musi posiadać księgowa?

Księgowa za biurkiem

Każda firma musi wypełniać swoje zobowiązania wobec fiskusa w sposób, który nie spowoduje konieczności ponoszenia odpowiedzialności karno-skarbowej. Gwarancją poprawnych rozliczeń podatkowych oraz rzetelnego dopełniania wszystkich formalności jest dobrze prowadzona księgowość. W Białymstoku usługi tego rodzaju wykonuje Biuro Rachunkowe Monika Kaca, zapewniając fachową obsługę zgodną ze wszystkimi obowiązującymi standardami. Przekonajmy się, jakie kompetencje są potrzebne do zajmowania się księgowością i sprawdźmy, jak wybrać dobre biuro.

Jakie kompetencje są potrzebne do prowadzenia księgowości?

Prowadzenie księgowości wymaga bardzo dobrej znajomości zasad rachunkowości, a także znajomości prawa podatkowego, zarówno jeśli chodzi o zasady obowiązujące przy rozliczaniu podatku od osób prawnych CIT, jak i fizycznych PIT. Równie ważna będzie biegłość w zagadnieniach związanych z podatkiem od towarów i usług VAT. Do zajmowania się sprawami związanymi z rozliczaniem ZUS potrzebne okaże się biegłość w zakresie prawa ubezpieczeń społecznych, emerytalnych i rentowych oraz zdrowotnych. Ponieważ w większości przypadków w ramach obsługi księgowej biuro rachunkowe zajmuje się również sprawami kadrowo-płacowymi, liczyć się będą także kompetencje obejmujące m.in. Kodeks pracy i jego akty wykonawcze. Ze względu na to, iż biura niejednokrotnie reprezentują swoich klientów przy załatwianiu spraw urzędowych, potrzebna będzie też znajomość Kodeksu postępowania administracyjnego oraz przepisów karno-skarbowych.

Jak wybrać kompetentną księgową?

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych nie wymaga dziś spełnienia żadnych warunków formalnych poza wykupieniem obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Szukając dobrej księgowej, warto jednak zwrócić uwagę na to, czy ma ona certyfikat księgowy lub świadectwo kwalifikacyjne obowiązujące przed dokonaną w 2014 roku zmianą zasad, co do warunków stawianych księgowym. Ważne okaże się również wykształcenie kierunkowe, a także ukończone studia podyplomowe i kusy specjalistyczne.